Гранти та стипендії: загальна інформація та рекомендації

     Гранти – це цільові кошти, що надаються на безповоротній основі некомерційним організаціям або фізичним особам на реалізацію соціальних проектів, благодійних програм, проведення досліджень, навчання та на інші суспільно корисні цілі з наступним звітом про їх використання та результати зміни ситуації. Важливою умовою надання гранту є не лише потреба чи розуміння наявної проблеми, а запропонований алгоритм її вирішення, очікуваний результат та обґрунтована потреба в коштах. 
     Розрізняють гранти на програми або на розвиток потенціалу:
 • програмні гранти можуть надаватися на виконання певної програми, наприклад, надання послуг;
 • гранти розвитку – на навчання, дослідження, участь у заходах, підтримку діяльності організації, стартові для новостворених організацій.
     Гранти є одним з основних способів фінансування наукових досліджень на Заході. 
 Будь-яке наукове дослідження вимагає грошей на апаратуру, поїздки до колег, оплату публікації статей, на оплату студентам, докторантам, постдокторантам, тимчасовим співробітникам і т. д.
Ці гроші, гранти, можна отримати з багатьох урядових і спеціальних наукових фондів. Умова отримання – позитивна рецензія на заявку.
     Вчені на Заході витрачають більше 30% свого часу на написання заявок на гранти. Для українських вчених отримання фінансування на конкурсній основі є відносно новою і незвичною справою. Щоб отримати фінансову підтримку, недостатньо лише формально правильно скласти заявку. Заявку потрібно скласти блискуче!
     Кожна заявка, що пройшла реєстрацію за формальними ознаками (наявність титульного аркуша, всіх форм і електронного варіанту) проходить багаторазову експертизу. Її розглядають 2-3 експерти, потім вона обговорюється на секції Експертної ради. У разі потреби проводиться додаткова експертиза, і, нарешті, результати експертизи обговорюються на засіданні Експертної ради, яка виносить рекомендації про підтримку та обсяги фінансування відібраних проектів. Ці рекомендації розглядаються на засіданні Ради Фонду, який і приймає остаточне рішення.
     Щоб написати успішну заявку, перш за все, уважно прочитайте оголошення про конкурс та правила оформлення заявок. Користуйтеся лише свіжою інформацією, тому що кожен рік в порядок оформлення заявок вносяться поправки, іноді суттєві.

Фінансова інформація

     65% студентів зі Східної Європи, які навчаються в США чи країнах Західної Європи, повинні платити за навчання самі, або ці гроші вносить уряд їхньої країни. Тільки 35% студентів отримують фінансову допомогу від коледжу або університету в одній з наступних форм: scholarships, fellowships, assistantships. Деякі студенти використовують інші джерела для оплати навчання, наприклад, приватні фонди. Конкурс на отримання фінансової допомоги від університету або приватного фонду високий. Студенти повинні конкурувати не тільки з іншими іноземними студентами, а й з абітурієнтами з цих країн. Тільки ті студенти, які добре володіють іноземною мовою і мають глибокі знання, зможуть отримати фінансову допомогу.

Фінансова допомога для аспірантів

     Зазвичай фінансову допомогу надає університет після прийняття рішення про зарахування до аспірантури. Однак фінансову допомогу отримують не всі зараховані в аспірантуру. Часто університет надає право на навчання в аспірантурі без фінансової підтримки, припускаючи при цьому, що аспірант сам буде оплачувати навчання або знайде спонсорів. Рішення про фінансову допомогу приймає керівництво факультету і спеціальний відділ з фінансування навчання університету на підставі результатів іспитів, заяви, обґрунтування теми, рекомендацій та інших наявних документів. Рішення про фінансову підтримку залежить також від рівня зацікавленості університету в дослідженні запропонованої  теми.

Види фінансової допомоги

     Повна фінансова допомога включає стипендію і витрати на навчання. Однак слід пам´ятати, що навіть при наданні повного фінансування вашої освіти, вам доведеться повністю взяти на себе витрати на дорогу до передбачуваного місця навчання. У багатьох випадках університети надають часткову допомогу. Передбачені наступні види фінансової допомоги:
 • Teaching Assistantships – фінансова допомога за умови роботи в якості помічника викладача.
 • Research Assistantships – фінансова допомога за умови виконання дослідницької роботи.
 • Fellowships – повна фінансова допомога без необхідності додаткової роботи. Вона надається кращим аспірантам.
Фінансова допомога для студентів

     Існує можливість надання матеріальної допомоги студентам у період їх навчання. Ви можете отримати фінансову допомогу безпосередньо від коледжу або університету, від громадської організації чи від приватного фонду. У бажаючих продовжити свою освіту як transfer student є більше шансів отримати фінансову допомогу, ніж у студентів, що вступають на перший курс.

Приватні фонди

     Аспіранти і студенти можуть звертатися за фінансовою підтримкою у приватні фонди. Для цього слід звернутися безпосередньо у фонд, зацікавлений у розвитку вашої галузі досліджень.

У кого більше шансів отримати фінансову допомогу?

     Найчастіше фінансова допомога надається вступникам до аспірантури (Graduate Level), особливо в галузі технічних, комп´ютерних та природничих наук. Приватні фірми і державні установи цікавляться дослідженнями, що проводяться в цих галузях, і виділяють значні фінансові кошти університету або факультету для проведення подібних досліджень. Ці кошти надаються кращим кандидатам у вигляді Research Assistantship або Fellowship.
     Також необхідно знати, що зокрема в США 47% ступенів Ph.D. в галузі технічних і комп´ютерних наук присвоюються іноземним студентам. Існує безліч можливостей і в галузі гуманітарних та суспільних наук. Чимало аспірантів можуть працювати помічниками викладачів, для чого необхідно вільно володіти іноземною мовою.
     Навчальні програми для студентів (Undergraduate Level) не мають такої вузької спеціалізації і зазвичай не включають дослідження. Незважаючи на це, можливості отримати фінансову допомогу від університетів і фондів досить високі. Зазвичай фінансову допомогу іноземним студентам можуть надати приватні коледжі та громадські організації. Коледжі та приватні фонди приймають студентів і надають фінансову допомогу не тільки на підставі рівня знань, а й у залежності від інших здібностей (у музиці, спорті і т.д.).
     Іноді легше отримати фінансову допомогу, якщо ви переводитеся до університету. Це означає, що студенти, які навчаються в Україні на 3-му або 4-му курсах університету чи інституту, завершують своє навчання на Заході. Слід мати на увазі, що якщо в Україні ви закінчуєте 3-й курс, то після переведення до західного університету вас можуть знову зарахувати на 3-й курс. Або ж, якщо студент в Україні закінчив 4-ий курс, то, найімовірніше, його зарахують на 4-ий курс нового університету. Приймаюча сторона уважно вивчить документи про пройдених курсах і вирішить, на який курс прийняти студента.
     Бажаючі вчитися на Заході повинні розуміти, що процес вступу може тривати понад рік. Успіх залежить від знання іноземної мови, здібностей в обраній спеціальності, вибору університета, а також від грамотно складених заявок до фондів. 

 
                                          Основні правила участі в конкурсі стипендій
 

 
      Пам'ятайте: чим раніше ви почнете збирати інформацію про цікаві  для вас стипендіальні  програми, тим більші ваші шанси на успіх. Тому не тягніть до останнього дня, а намагайтеся почати процедуру якомога раніше.

Виберіть кілька програм, що представляють для вас потенційний інтерес з точки зору вашої спеціальності, уважно вивчіть: ознайомтеся з докладним описом кожної обраної програми, наприклад, відвідавши її сайт. Особливу увагу слід звернути на зміст програми (воно повинне відповідати вашим науковим інтересам і очікуванням) і на вимоги до вступників.

Шанси на отримання стипендії великі, якщо:

 • ви не міняєте кардинально свою спеціалізацію і подаєте документи на профільну  програму;
 • у вас відмінна академічна успішність;
 • ви володієте іноземними мовами на високому рівні;
 • ви пишете дипломну роботу або ведете дослідження з актуальних наукових тем;
 • отримані в Європі знання будуть сприяти розвитку культурних, економічних чи політичних відносин між європейськими країнами;
 • ви впевнені у своєму успіху.

Знайдіть на сайті обраної програми або організації, яка її пропонує, бланк заявки (application form), список необхідних документів і крайній термін подачі заявки. Пам'ятайте: правильно оформлені документи - запорука вашого успіху.

                                                              СПИСОК ДОКУМЕНТІВ (зразок)

1. Копія диплома про вищу освіту з вкладишем або академічна довідка про прослуханих курсів та отриманих оцінок. Ці документи повинні бути перекладені на іноземну мову та нотаріально засвідчені. В доповнення до цих документів може знадобитися резюме вашої дипломної роботи (переказ).

2. CV (резюме): ваша контактна інформація, короткі відомості про здобуту освіту, професійний досвід, знання іноземних мов і т.п. Зазвичай вимоги до складання CV представлені на сайті програми. В іншому випадку ви можете звернутися до будь-якій пошуковій системі в мережі Інтернет за запитом «Як писати резюме/як писати CV». Слід критично підійти до результатів пошуку і вибрати той варіант, який вам більше підходить.
 
 Необхідно мати на увазі, що:

 • прізвище та ім'я в іноземній версії резюме повинні бути вказані так, як вони написані у вашому закордонному паспорті;
 • адреса рекомендується писати транслітерацією в російській традиції, наприклад: RUSSIA, 123456, Krasnoyarsk, ul. Novaya, 12-2-34 (номер будинку - корпус - квартира);
 • при написанні вашого номера телефону не забудьте вказати код країни та міста, в якому ви живете, наприклад: +7-495-ххх-хх-хх;
 • у графі «Nationality» вкажіть ваше громадянство, а не національність;
 • рекомендується створити спеціальний адресу електронної пошти для спілкування з організаціями, що пропонують стипендії, і вказати його в резюме.

Пам'ятайте, що правильно зазначена інформація дозволить журі без перешкод  зв'язатися з вами і уточнити необхідну інформацію. Не перевантажуйте резюме незначними деталями: вказуйте ту інформацію, яка може представити вас з кращого боку і відповідає вимогам до кандидатів на стипендію.

3. Есе (мотиваційний лист). Цим документом відбіркова комісія надає велике значення. Стандартний розмір есе - приблизно 500 слів.

Як правило, мотиваційний лист складається з короткого вступу («шановні пані та панове, я хотів би представити мою кандидатуру на ...»), двох основних частин і висновку («Дякую вам за розгляд моєї кандидатури...»).

У першій частині рекомендується вказати свої академічні та/або професійні досягнення, у другій - логічно перейти безпосередньо до мотивацій:

 • чому ви хочете вчитися в обраній країні/внз;
 • що конкретно ви хочете вивчати;
 • як/де ви хочете застосувати отримані знання (професійний проект) та ін.

Якщо резюме - це короткий опис вашої навчання, досвіду роботи і знання іноземних мов, то мотиваційний лист  показує  ваше вміння пояснювати, розмірковувати, переконувати і приводити аргументи.

4. Офіційне підтвердження знання іноземної мови, наприклад, IELTS або TOEFL для англійської мови, TCF / DELF / DALF для французького і т.п.

5. Рекомендації від викладачів з профільних предметів (одна або дві). Рекомендації повинні бути переведені на іноземну мову,контактного телефону та адреси електронної пошти.

6. Копія закордонного паспорта з достатнім терміном дії (тобто паспорт повинен бути дійсний ще 3 місяці після запланованої дати закінчення вашого перебування в європейській країні).

7. Інші важливі документи: підтвердження професійних стажувань, участі та перемоги у наукових олімпіадах тощо

Залиште собі копії всіх надісланих для участі у конкурсі документів.

                                                                                СПІВБЕСІДА

Участь у конкурсі на деякі типи стипендій передбачає проходження співбесіди і. Зазвичай вважається, що якщо вас запросили на співбесіду, то перший етап конкурсу ви пройшли.
 
 Як успішно пройти співбесіду? Ось деякі рекомендації:

 • Подбайте про правильне зовнішньому вигляді, будьте привітні і ввічливі.
 • Візьміть з собою копії всіх документів, головні з яких - резюме та мотиваційний лист.
 • Будьте готові відповісти на будь-яке питання по вашому навчанні, роботі, наукових дослідженнях і плани на майбутнє (професійний проект), про яких ви писали в резюме і мотиваційному листі.
 • Будьте готові відповісти на питання про ваші достоїнства і про ваші недоліки.

Якщо відбіркова комісія, розглянувши вашу кандидатуру, вирішить, що ви гідні отримання стипендії, вам надішлють офіційне повідомлення за вказаною вами резюме адресою. Отримавши його, необхідно звернутися в консульство або візовий центр країни майбутнього навчання та подати заяву на отримання візи. Необхідно мати на увазі, що процедура отримання візи може зайняти багато часу. Рекомендується заздалегідь уточнити інформацію про порядок і термін отримання візи.